تبلیغات
هر روز با خنجین میهن بلاگ - به بهانه فرا رسیدن ماه مبارك رمضان
چهارشنبه 20 مرداد 1389

به بهانه فرا رسیدن ماه مبارك رمضان

   نوشته شده توسط: مدیریت    

سلام بر ماهی كه روزها بر آن فخر نفروشند و سر افرازی نكنند‍,ماه سرافرازی و خاكساری روح و تن ,ماه دستهای خواهش بر آستان نیایش,
ماه گامهای به عاشقی رهسپار,ماه چشمهای اشك بر پیشگاه خشیت خدا.
سلام بر ماه صبورى مؤمنان و ماه مؤمنان صبور، ماه راز و نماز، ماه حاجات و مناجات، ماه یقین، ماه كتاب مبین. سلام بر ماه شور شوكت ایمان و روح رحمت رحمان.
رمضان، ماه میعاد است و گاه یاد: میعاد با معبود و گاه حضور در همیشه نور; ماه گذشتن و رسیدن: گذشتن از خویش و رسیدن به خویش، ماه شكیبایى تن و شادمانى جان.
روضه رمضان، بهار جانهاست و طراوت ایمانها. دل از عطش دیدار.بی تاب است و جان از چشمه ساز نیایش سیراب.
روضه رمضان، فصل سر سبز جان مؤمن است. فصل شكفتن، از نو شكفتن، دیگر گونه شكفتن، فصل جوانه زدن و جوان شدن.
رمضان ماه نزول قرآن
عبارت «رمضان ماه نزول قرآن است» به چهار صورت بیان شده است كه مهمترین و نزدیكترین تفسیر نزول قرآن به آسمان دنیاست...
خداوند متعال درباره ماه رمضان مى فرماید:
شهر رمضان الذى انزلت فیه القرآن... در واقع اهمیت ماه رمضان در این آیه كاملاً مشهور است.
در روایات اسلامى درباره فضیلت ماه رمضان روایات فراوانى از پیامبر و ائمه اطهار وجود دارد. ولى هیچ یك به اندازه عظمت این آیه نیست در عین اینكه همه مهم هستند ولى عظمت این آیه چیز دیگرى است.
روزه بزرگترین فضیلت الهى است و در روایات، رمضان ماه ضیافت الهى نامیده شده است یعنى تمام بندگان دعوت به مهمانى خدا مى شوند و در این ضیافت معنوى چه چیزى بهتر از قرآن است.
قرآن كه در آن به مباحث مختلفى از جمله معارف الهى ،خداشناسى ، امام شناسى و پیامبر شناسى یا حتى دستورات اجتماعى و برنامه هاى اخلاقى و سیاسى در آن نهاده شده است
جمله ماه رمضان ماه نزول قرآن است به چهار صورت تفسیر شده است كه مهمترین و نزدیكترین تفسیر به این جمله نزول قرآن به آسمان دنیا است و آسمان دنیا همان قلب پاك پیامبر اسلام است كه قرآن در شب قدر یكجا بر قلب پیامبر نازل شده كه نام آن را نزول دفعى مى گویند. این بدان معنى است كه قرآن دوبار نازل شده است یك بار در شب قدر یكجا بر قلب پیامبر و قبل از آن 23 سال به صورت تدریجى این عمل انجام گرفته است.
حال این سوال پیش مى آید كه آیا ماه رمضان به وسیله قرآن نورانى شده یا نه قرآن به وسیله ماه رمضان است كه نورانى شده است و همین قرآن سبب نورانیت روزه مؤمنان مى شود و به تعبیر دیگر قلب ما نورانى مى شود و به تناسب این نورانیت است كه پذیراى قرآن مى شود. در ابتداى سوره بقره مى خوانیم كه قرآن مایه هدایت پرهیزگاران است و مؤمنى كه حداقل پرهیزگارى را داشته باشد با خواندن قرآن به حداكثر آن خواهد رسید.
كدامیك نورانیت به دل مؤمنان مى بخشد روزه یا قرآن، حتماً هر دو تأثیر متقابل دارند .در آیه شهر رمضان الذى انزلت فیه قرآن و ... به ما دستور داده شده به تلاوت قرآن بپردازیم كه بهترین عبادت در ماه رمضان است ولى تلاوتى كه همراه با فهم معانى باشد . قرآن راه حل شناخت حق از باطل است و خداوند مى فرماید : هدى للناس و بینات من الهدى و الفرقان و ... و فرقان همان تقوا است كه خداوند
به انسان مى دهد و اگر آن را به دست آورد بصیرتى مى یابد تا ذات افراد را مشاهده كند و این فرقان همان شناخت حق از باطل است.
مهمترین ویژگى ماه رمضان در كنار ماه قرآن بودن ماه دعا و نزدیكى به خدا و دورى از محرمات ، ماه تربیت مى باشد و قرائت قرآن و احادیث ائمه یكى از برنامه هاى تربیتى ماه رمضان است كه درس تربیت به انسانها مى دهد. ( به نقل از ایت الله مكارم شیرازی)


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر